:: اموزش جاوا (بخش اول)
Java Script در یك نگاه
با اطمینان كامل می توان گفت « بیش از نیمی از كسانی كه با دنیای اینترنت در ارتباط هستند حداقل یك بار اسم Java Script را شنیده اند » ولی با دیدن یك برنامه ساده كه توسط زبان Java Script نوشته شده , دیگر حتی حاضر نشده اند حتی یك بار دیگر اسم آن را بشنوند !!! Java Script در ابتدا بسیار سخت و حتی عذاب آور! به نظر میرسد , ولی اصلاً اینطور نیست . فقط كمی تلاش و كوشش می تواند شما را در آموختن این زبان بسیار زیبا كمك كند .
در ابتدا می خواهم مقدمه ای درباره Java Script بنویسم كه بسیاری از مسائل مربوط به آن را آشكارتر كند , و مسائلی در مورد آن را بررسی كنیم تا ذهنیت های اشتباه در مورد Java Script را از بین ببرد .
در این مقدمه یكسری موارد پایه در مورد زبان برنامه نویسی Java Script مورد بحث قرار می دهیم كه دانستن انها برای درك بقیه مفاهیم آن الزامیست . مشكلات و موارد مبهم را در قسمت Java Script تالار گفتگوی سایت مطرح كنید تا این مشكلات را رفع كنیم .

در این سری آموزش ها سعی خواهم كرد كه دروس ومطالب را به صورت طبقه بندی شده و همراه با سادگی بیان و ذكر تمام جزئیات و مفاهیم ارائه كنم تا برای خوانندگان - با هر سطح معلومات - قابل استفاده باشد .
برای آموختن Java Script حتما باید یكسری اطلاعات اولیه و در واقع پیش نیاز در زمینه زبان HTML داشته باشید در میان هر درس , در صورت نیاز مواردی از HTML را ذكر خواهم كرد كه در آموختن Java Script مفید خواهند بود . شما می توانید اطلاعات مفیدی در مورد زبان HTML در آدرس های زیر بدست آورید واگر سوالی در این زمینه داشتید در قسمت Java Script یا HTML تالار سایت مطرح نمایید .
http://www.davesite.com/webstation/html
http://www.htmlgoodies.com/primers/basics.html
http://www.pagetutor.com/pagetutor/makepage

بسیاری زبان برنامه نویسی Java Script را با زبان JAVA اشتباه می گیرند و ایندو را یكی می دانند ولی اصلا اینطور نیست ! JAVA زبانی است كه در واقع نسخه پیشرفته تری از زبان C تحت ویندوز است در حالی كه Java Script یك زبان مستقل از هر زبان دیگری است , JAVA هم به صورت فایل اجرایی (Execute ) وهم در صفحات وب قابل استفاده و بكارگیری است در صورتی كه Java Script صرفا به منظور استفاده در وب و صفحات اینترنتی است . در درس های بعدی موارد دیگری از تفاوت ها یا شباهت های این دو زبان را ذكر خواهم كرد ...

دو زبان Java Script و VB script متداول ترین زبان های برنامه نویسی اسكریپتی در وب می باشند كه از ایندو , Java Script به دلیل پشتیبانی شدن توسط بیشتر مرورگرهای وب مانند Microsoft Internet Explorer و Netscape Navigator نظر تعداد بیشتری از برنامه نویسان را به خود جلب كرده است .

زبان Java Script محصولی مشترك از دو شركت Sun Microsystem و Netscape Communications می باشد كه مترجم های ان مرورگرهای وبی هستند كه از آن پشتیبانی می كنند . (مترجم برنامه ایست كه كدهای نوشته شده توسط برنامه نویس را بر اساس قواع00000000000000000000000000د همان زبان برنامه نویسی ترجمه كرده ونتایج این پردازش را به كاربر نمایش می دهد ) یعنی وقتی كدهای نوشته شده توسط JS (Java Script) توسط مرورگر IE (Internet Explorer ) خوانده می شود , این كدها توسط مترجم JS ی كه در ان تعبیه شده ترجمه میگردد وحاصل این ترجمه به بیننده ارائه می شود .
گفتیم كه JS یك زبان اسكریپتی است . یعنی برنامه هایی كه توسط آن می نویسیم متن ساده هستند (text only documents ) و توسط هر ویرایشگری كه بتواند متن ساده ایجاد كند قابل ویرایش و مشاهده هستند . متداول ترین و ساده ترین آنها ویرایشگر Note Pad است كه در تمامی نسخه های ویندوز وجود دارد . دستورات زبان JS در بین تگ های خاصی از زبان HTML قرار می گیرند (تک علامتی در زبان html است كه برای مشخص كردن دستورات این زبان از متون ساده استفاده شده و شكل كلی آن به این صورت است <دستور زبان HTML>) . در این حالت script ها همراه با دستورات html و معمولا درون فایلی با پسوند htm یا html قرار میگیرند . این ساده ترین راه است . راه دیگر نوشتن برنامه ها به زبان JS , ایجاد فایلی با پسوند JS و نوشتن برنامه ها در ان است ، پس از این كار فایل JS ی كه ایجاد كرده ایم را در داخل یك صفحه وب مسیردهی كرده و استفاده می كنیم . مزایا ، معایب ، و چگونگی انجام آن را در دروس بعدی شرح داده می شود....
دربخش بعد مفهوم « شئ گرایی» در JS و حالت دینامیكی این زبان شرح داده خواهد شد.
:: نوع مطلب : اموزش جاوا اسکریپت ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در دوشنبه 28 شهریور 1384 و ساعت 06:09 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic