:: اموزش جاوا (بخش سوم)
نحوه قرار گیری برنامه های JS در صفحات وب
در بخش های قبل مبانی و مفاهیم اصلی JS را آموختید . حال بهتر است ابتدا نحوه كاربرد این زبان در وب را بیاموزید و سپس شروع به آموزش كاربردهای JS نمایم .
بنا به آموخته های ابتدایی شما در مورد زبان HTML , باید بیاد آورده باشید كه هر سند HTML از دو بخش اصلی تشكیل شده . قسمت سر سند یا Header و قسمت بدنه سند یا Body . در اصطلاح به متونی كه كدهای یك صفحه HTML را تشكیل میدهند « سند HTML » می گویند .
قسمت سر سند حاوی اطلاعاتی است كه مشخصات كلی صفحه از قبیل عنوان صفحه ، نسخه به كار رفته از زبان HTML را مشخص می كند . قسمت دوم بدنه صفحه می باشد كه اجزای اصلی صفحه از قبیل متن ها ، عكس ها و فرم ها در آن قرار می گیرند . قسمتهای بدنه و سر سند به وسیله «تگ» های خاصی از هم جدا می شوند . در زیر تقسیم بندی ایندو را می بینید .
HTML آغاز سند
آغاز سر سند
پایان سر سند
آغاز بدنه سند
پایان بدنه سند
HTMLپایان سند

برنامه های نوشته شده توسط JS به تناسب كاربرد می توانند هم در قسمت سر سند و هم در قسمت بدنه سند قرار گیرند . ولی JS اكثرا در قسمت بدنه سند مورد استفاده قرار می گیرد .

برنامه های JS برای مشخص شدن از كدهای HTML داخل تگ قرار می گیرند . توجه داشته باشید كه تگ برای مشخص كردن پایان برنامه JS استفاده میشوند و نوشتن هر دوی آنها در یك برنامه JS الزامیست.
دانستن اینكه برای هر برنامه JS باید از تگ استفاده كرد بسیار مهم است .
همچنین می توان در هر سند به تعداد نامحدود از تگ استواده كرد ولی استفاده از یك تگ در داخل دیگری به هیچ وجه در JS مجاز نیست .
در زیر یك برنامه ساده كه توسط JS نوشته شده و یك پیغام خوشامد گویی به كاربر می دهد آمده است . این برنامه فقط برای آشنایی بیشتر شما با مفاهیم بالاست و نكات اساسی كه شما باید در مورد آن بدانید در زیر آمده است . همچنین شماره های ابتدای هر سطر فقط برای نشان دادن شماره خطوط است و آنها جزء سند نیستند .
1
2
3
4
5
8
9
مطالب زیر شما را در درك مفاهیم مورد نیاز ما از كد های بالا یاری می كنند .

_ رعایت تو رفتگی های سند در هنگام ایجاد آن الزامی نیست و فقط به خوانایی سند كمك می كند.
_ ملاحظه می كنید كه در این سند ، برنامه JS در قسمت بدنه سند آمده است .
_ در سطر 6 و در میان تگ های برنامه ساده ای از JS آمده است كه فعلا دانستن جزئیات آن برای شما الزامی نیست .
_ در سطر 5 در داخل تگ
:: نوع مطلب : اموزش جاوا اسکریپت ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در دوشنبه 28 شهریور 1384 و ساعت 06:09 ق.ظ

:: ویرایش شده در دوشنبه 29 اسفند 1384 و ساعت 08:03 ق.ظ

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic