:: آشنایی با رجیستری ویندوز
نكته:
1- تمام نكات گفته شده در این مقاله تست شده اند و هیچ گونه خطری ندارند.
2- به بزرگ و یا ˜وچ˜ بودن اسم فایلها توجه ˜نید.
3- در صورت نبودن فایل و یا پوشه ای، آنرا خودتان درست نمایید.

رجیستری ویندوز:
رجیستری از دو فایل با نامهای USER.DAT و SYSTEM.DAT تش˜یل شده است. البته اگر شما عضو ی˜ شب˜ه هستید، فایل دیگری تحت عنوان CONFIG.POL نیز وجود دارد. همه این 3 فایل، از نوع Hidden, System, ReadOnly هستند و در شاخه اصلی ویندوز قرار دارند.

فایل USER.DAT چیست ؟
این فایل برای ذخیره ˜ردن اطلاعات User به ˜ار می رود. هر زمان ˜ه شما از ویندوز خود خارج می شوید، سیستم به طور اتوماتی˜ ی˜ نسخه پشتیبان از این فایل تهیه می ˜ند. این فایل نیز، از نوع Hidden, System, ReadOnly و نام آن USER.DA0 می باشد. اگر به هر نحوی فایل USER.DAT خراب و یا پا˜ شود، سیستم از این فایل استفاده می ˜ند.

فایل SYSTEM.DAT چیست ؟
از این فایل برای نگهداری اطلاعات مربوط به سیستم استفاده می شود. هر زمان ˜ه شما از ویندوز خود خارج می شوید، سیستم به طور اتوماتی˜ ی˜ نسخه پشتیبان از این فایل تهیه می ˜ند. این فایل نیز، از نوع Hidden, System, ReadOnly و نام آن SYSTEM.DA0 می باشد. اگر به هر نحوی فایل SYSTEM.DAT خراب و یا پا˜ شود، سیستم از این فایل استفاده می ˜ند. ن˜ته ای ˜ه در اینجا باید بدان اشاره شود، این است ˜ه در پارتیشن بوت شما، ی˜ نوع دیگر از فایل SYSTEM.DAT تحت عنوان SYSTEM.1ST وجود دارد. این همان فایل رجیستری اولیه ساخته شده در حین نصب ویندوز است. اگر به هر دلیلی، هر 2 فایل SYSTEM.DAT و SYSTEM.DA0 خراب و یا پا˜ شود، ویندوز از این فایل استفاده می ˜ند.

فایل CONFIG.POL چیست ؟
این فایل، پارامترهای انتخاب شده در برنامه System Policy Editor را در بر می گیرد.

تفاوت عمده ذخیره سازی داده ها در رجیستری:
باید توجه داشته باشید ˜ه تفاوت عمده ای میان ذخیره سازی اطلاعات در ویندوزهای 95/98/ME و ویندوزهای 2000/XP وجود دارد. در ویندوزهای 95/98/ME همان طور ˜ه گفته شد، رجیستری در دو فایل SYSTEM.DAT و USER.DAT ذخیره می شود. در حالی ˜ه در ویندوزهای 2000/XP، اطلاعات رجیستری در مجموعه ای از فایل های Hive (فایلهای ˜ندویی*) ذخیره می شوند.

فایلهای Hive چه فایل هایی هستند ؟
به بخشی از رجیستری ˜ه بر روی هارد ذخیره می شود و به صورت ی˜ فایل می باشد، فایل Hive می گویند. در واقع می توان ساختار درختی رجیستری را به تعدادی ˜ندو (همانند ˜ندوهای زنبور عسل) تقسیم ˜رد. ی˜ ˜ندو در واقع بدنه ای گسسته از ˜لیدها، زیر ˜لیدها و اطلاعاتی هستند ˜ه در بالاترین سطح رجیستری در ˜نار ی˜دیگر دسته بندی می شوند. ی˜ Hive از طریق ی˜ فایل log. پشتیبانی می شود. به طور پیش فرض ا˜ثر فایلهای Hive (نظیر Defualt، Security، Sam و System) در مسیر SystemRoot%\System32\Config% ذخیره می شوند. برای مشاهده ˜لیه فایلهای Hive، می توانید به آدرس زیر مراجعه ˜نید.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\hivelist

نحوه ویرایش ˜ردن :Registry
برخلاف فایلهای INI و فایلهایی نظیر CONFIG.SYS, AUTOEXEC.BAT ˜ه از نوع متنی بودند و شما می توانستید به راحتی آنها را باز ˜رده و مشغول به خواندن آنها شوید، فایلهای رجیستری به صورت دودویی (صفر و ی˜) هستند و به همین دلیل است ˜ه شما دیگر نمی توانید این فایلها را با ی˜ نرم افزار تایپ معمولی مثل Notepad بخوانید و یا آنها را تغییر دهید. خوشبختانه، مای˜روسافت برای حل این مش˜ل، ی˜ نرم افزار جانبی تحت عنوان Registry Editor در ویندوز قرار داده است ˜ه ویرایش ˜ردن فایلهای Registry را بسیار آسان می ˜ند. (برای ی˜ بار هم ˜ه شده، مای˜روسافت عقلشو به ˜ار انداخته !!!). برای اجرای این فایل می بایست از منوی استارت، گزینه Run را انتخاب ˜رده (و یا دو ˜لید Windows+R را فشار دهید)، سپس عبارت regedit را تایپ نموده و در نهایت ˜لید Enter را بزنید.

چگونه ی˜ نسخه پشتیبان از رجیستری تهیه ˜نیم ؟
برای این˜ه از رجیستری خود Backup بگیرید، می بایست پس از اجرا نمودن نرم افزار Registry Editor، گزینه Export را از منوی File انتخاب ˜نید. اگر ˜ه با رجیستری ˜ار ˜ردید و دیدید ˜ه اشتباها ی˜ فایل را پا˜ ˜رده و یا نام آنرا تغییر دادید، می توانید بر روی فایل ایجاد شده (همان فایلی را ˜ه از طریق فرمان Export ذخیره ˜ردید)، دوبار ˜لی˜ ˜نید و به سوالی ˜ه از شما می پرسد، جواب Yes دهید. دقت داشته باشید ˜ه پسوند فایلهای رجیستری، REG می باشد.

ذخیره و بازیابی رجیستری در ویندوز XP چگونه است ؟
در ویندوز XP، برای تهیه نسخه پشتیبان از فایلها، برنامه خاصی به نام Backup وجود دارد. برای اجرای این برنامه می توانید از دستور زیر استفاده نمایید:8
برای حالتی است ˜ه شما از منوی استارت Classic در ویندوز XP استفاده می ˜نید.
Start > Programs > Accessories > System Tools > Backup
برای حالتی است ˜ه شما از منوی استارت New در ویندوز XP استفاده می ˜نید.
Start > All Programs > Accessories > System Tools > Backup
پس از اجرای نرم افزار، ویزارد آن ظاهر می شود. صفحه اول به شما خوش آمدگویی می ˜ند. پس بر روی د˜مه Next ˜لی˜ ˜نید تا به صفحه بعدی بروید.

?What do you want to do
برای تهیه نسخه پشتیبان
Back up files and settings
برای بازیابی فایلها
Restore files and settings
گزینه اول را انتخاب ˜رده و بر روی د˜مه Next ˜لی˜ نمایید.

?What do you want to back up
با انتخاب ˜ردن این گزینه، ˜لیه محتویات پوشه های My Documents و Favorites، تنظیمات Desktop و ˜و˜ی های شما ذخیره می شوند.
My documents and settings
این گزینه موارد گزینه قبل را برای ی˜ ˜اربر خاص انجام می دهد.
Everyone's documents and settings
این گزینه ˜لیه اطلاعات و داده های حیاتی ˜امپیوتر شما را ذخیره می ˜ند و ی˜ دیس˜ت سیستم نیز تولید می نماید تا هنگام خرابی ˜امپیوتر، بتوانید ˜امپیوتر خود را با این دیس˜ت راه اندازی ˜نید.
All information on this computer
این گزینه ام˜ان انتخاب فایلهایی را ˜ه می خواهید از آنها نسخه پشتیبان تهیه نمایید، نشان می دهد.
Let me choose what to back up
گزینه چهارم را انتخاب ˜نید و بر روی د˜مه Next ˜لی˜ نمایید.

در قسمت سمت چپ، گزینه Desktop > My Computer > System State را انتخاب ˜نید. همان طور ˜ه مشاهده می ˜نید، این گزینه شامل فایلهای Registry و COM+ Class Registration Database و Boot Files (فایلهای راه انداز سیستم) می باشد. پس از انتخاب ˜ردن این گزینه، بر روی د˜مه Next ˜لی˜ ˜نید.

در این صفحه نام فایل خود را در قسمت Type a name for this backup و محل مورد نظر را در قسمت Choose a place to save your backup انتخاب ˜نید. پس از اتمام ˜ار، بر روی د˜مه Next ˜لی˜ ˜نید.

بقیه مراحل ˜ار مهم نمی باشند و بستگی به این دارد ˜ه شما چه می خواهید. اگر هم ناوارد هستید و نمی دانید ˜ه چه ب˜نید، می توانید فقط بر روی د˜مه Next ˜لی˜ ˜نید. (برای این˜ه گزینه ها، به بهترین صورت انتخاب شده اند!)

برای بازیابی فایلها، ˜افیست بر روی فایل ساخته شده دو بار ˜لی˜ ˜نید و مراحل ت˜میل ˜ار را طی نمایید.

 

:: نوع مطلب : رجیستری ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در پنجشنبه 25 اسفند 1384 و ساعت 07:03 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو