تبلیغات
مفاهیم آموزشی كامپیوتر - رجیستری چیست ؟
:: رجیستری چیست ؟

رجیستری چیست ؟

یك پایگاه داده با ساختار درخت واره ای است كه از آن برای ذخیره و بازیابی تنظیمات     پیكر بندی های موجود در ویندوز 32 بیتی استفاده می شود . نكته ای كه باید بدان توجه  كنید  این است كه قبل از هر تغییری در رجیستری ویندوز ، حتماً از آن نسخه پشتیبان تهیه كنید . همچنین در كلیدها مقادیر عنوان شده در صورتی كه كلید یا مقدار مذكور وجود       نداشت ، آن را بسازید .

ضمناً تمام مقادیر ذكر شده برای فعال یا غیر فعال كردن گزینه ها ، به صورت متغیر های دو حالته است كه می توانند مقدار صفر یا یك را داشته باشند برای فعال یا غیر فعال كردنشان باید به آنها مقادیر صفر یا یك را متناسب با كلید بدهید . یعنی اگر گزینه ای با دادن مقدار یك غیر فعال می شود ، برای فعال كردن مجدد آن به آن مقدار صفر را بدهید .

 قبل از هر چیز توجه داشته باشید كه برای تغییرات در رجیستری بایستی اول آنرا اجرا كنیم . پس مسیر زیر را طی می كنیم : START \ RUN \  و سپس در پنجره ی احضار شده    كلمه ی Regedit را تایپ نمایید .

برجسته كردن برنامه های جدید در منوی Start 

در ویندوز XP می توانید برنامه های جدیدی را كه نصب می شوند . به اصطلاح Highlight كرده و به سرعت آنها را در محل مورد نظر بیابید . برای این كار می توانید با تایپ Regedit در منوی RUN در استارت كامپیوتر ، آغاز كنید و با بالا آوردن رجیستری ، ابتدا به سراغ كندوی بزرگ HKEY – current – USER بروید و داخل آن شاخه Saftware را بیابید . سپس با كلیك روی آن زیر شاخه ی Microsoft نمایان می شود كه با باز كردن Windows و بعد Current Version دیده می شود . حال داخل آن زیر شاخه explorer است كه با باز كردن آن ، زیر شاخه ی مورد نظر یعنی Advanced دیده می شود . با     مشاهده ی این زیر شاخه ، مرحله ی بعد را آغاز كنید . برای این كار باید یك پوشه ی جدید به ارزش DWORD بسازید . به این ترتیب كه كلید سمت راست ماوس را فشار دهید و با انتخاب New و DWORD پوشه ای جدید را با نام Start – Notify New Apps بسازید .

Valuedata را بر حسب علاقه برای دریافت سریع برنامه ی جدید در استارت از ( صفر ) و ( یك ) تغییر داده و OK كنید .

حالا سیستم را یكبار Restart كنید تا تغییرات مورد نظر تأیید گیرد .

مراحل اجرایی برنامه عبارتند از :

HKEY–current–USER\Saftware\Microsoft\Windows\CurrentVersion\explorer\Advanced

افزایش كارایی سیستم با حافظه بیشتر

حتماً تا حالا متوجه شده اید كه حتی وقتی از ویندوز زیاد كار كشیده نشده ( مدت زمان زیادی از نصب آن نگذشته و یا اینكه به علت نصب و عزل بسیار برنامه ها ، در آن دخل و تصرف نشده ) باشد ، ولی با این حال پس از گذشت مدت زمانی ، آن كارایی ابتدایی را ندارد .

به نظر شما دلیل این امر چیست ؟

اگر دوست دارید كه ویندوز XP شما این مشكل را از میان ببرد و ویندوزی تا حد ممكن قبراق و سرحال داشته باشید . متن زیر را با دقت مطالعه نمایید :

ویندوز طبق پیش فرض ، از حافظه ی RAM ( حافظه ی اصلی ) و هارد دیسك ( حافظه ی مجازی ) به عنوان بستر اصلی محتویات حافظه ی اصلی دستگاه استفاده می كند .

حافظه ی RAM با قطع برق یا خاموش كردن سیستم به طور كامل پاك می شود ، ولی فایل Page file sys كه حاوی محتویات حافظه ی در هارد دیسك است ، هیچ وقت پاك نمی شود و ویندوز مرتباً آن را رونویسی می كند . این موضوع می تواند اندازه ی این فایل را بیهوده بزرگ كرده و كارآیی سیستم را پایین بیاورد . در ضمن می تواند یك خطر امنیتی نیز برای شركت ها باشد ، زیرا محتوای این فایل حاوی اطلاعات لازم در برنامه بارگذاری شده ی قبلی است و لقمه ی آماده ای برای هكرها محسوب می شود .

برای اینكه ویندوز در هنگام Shut DOWN محتوای این فایل را پاك كند ، در رجیستری ویندوز در كلید :

HKEY _ LOCAL _ MACHINE \ SYSTEM \ current control set \ control \ session Manager \ Memort Management

یك مقدار DWORD به نام Clear Page File AtSht down در صورت عدم وجود بسازید و به آن مقدار 1 را بدهید . بدین شكل ویندوز در موقع خاموش كردن یا restart دستگاه ، محتوای حافظه موقت دیسك را پاك كرده و كارآیی آن سیستم شما در جلسات بعدی كار با ویندوز افزایش خواهد یافت . هر چند در هنگام Shut down ویندوز چند پانیه بیشتر از زمان معمول ، عملیات انجام می دهد .

حالا اگر به مشكل برخوردید ، اصلاً عصبانی نشده و فقط كافی است تمام مسیر را دوباره به جای 1 هما صفر را بگذارید

:: نوع مطلب : رجیستری ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در شنبه 12 فروردین 1385 و ساعت 07:04 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین