تبلیغات
مفاهیم آموزشی كامپیوتر - نحوه انتخاب یك مادربرد
:: نحوه انتخاب یك مادربرد
انتخاب مادربرد، یكی از تصمیمات مهم در زمان تهیه و یا ارتقاء یك كامپیوتر است. انتخاب فوق ، علاوه بر تأثیر مستقیم بر عملكرد فعلی سیستم ، بیانگر انعطاف سیستم در زمان ارتقاء نیز می باشد. قابلیت های فعلی یك كامپیوتر و پتانسیل های ارتقاء آن در آینده ، جملگی به نوع مادربرد انتخابی بستگی خواهد داشت.

امروزه بر روی مادربردها ، پورت های پیشرفته ای نظیر ( Fireware)IEEE 1394و یا USB 2/0 و حتی كارت های ( تراشه ) صدای شش كاناله و كنترل های RAID وجود داشته كه می توان از آنان در زمان ارتقاء سیستم و بدون نیاز به نصب امكانات جانبی دیگر ، استفاده بعمل آورد.

درزمان انتخاب یك مادربرد همواره سوالات متعددی در ذهن تهیه كننده ( خریدار ) مطرح می گردد: مادربردها چگونه با یكدیگر مقایسه می گردند ؟ پارامترها ی سنجش و وزن هر كدام چیست؟ ( پردازنده ها ، نوع تراشه ها ، نحوه ارتباط با دستگاههای ذخیره سازی)

معیار انتخاب یك مادربرد چیست ؟ Chip set های یك مادربرد بیانگر چه واقعیت هائی می باشند ؟ امكانات یك مادربرد چه تاثیراتی را در حیات فعلی و آتی سیستم بدنبال خواهد داشت؟ میزان كارایی و كیفیت یك سیستم تا چه میزان وابسته به پتانسیل های مادربرد می باشد ؟ موارد فوق ، نمونه سوالاتی است كه در زمان انتخاب یك مادربرد در ذهن تهیه كنندگان مطرح می گردد.

در این مقاله قصد داریم به برخی از پرسش های متداول در زمینه انتخاب یك مادربرد پاسخ داده و از این رهگذر با ضوابط و معیارهای انتخاب صحیح یك مادربرد بیشتر آشنا شویم.

جایگاه مادربرد
مادربرد ، پردازنده و حافظه سه عنصرحیاتی در كامپیوتر بوده كه در زمان انتخاب مادربرد، سرنوشت پردازنده و حافظه نیز بنوعی رقم خواهد خورد. انتخاب مناسب یك مادربرد از جمله تصمیمات مهمی است كه دامنه آن گریبانگیر تجهیزات سخت افزاری دیگر نیز خواهد شد.

انتخاب یك مادربرد قدیمی و از رده خارج ( ولو اینكه در حال حاضر پاسخگوی نیازها و خواسته ها باشد ) می تواند زمینه بروز مسائل متعددی در ارتباط با ارتقاء و افزایش توان عملیاتی كامپیوتر در آینده را بدنبال داشته باشد. فراموش نكنیم ما كامپیوتر را نه بخاطر خود بلكه بخاطر اجرای برنامه ها ( در حال حاضر و آینده ) تهیه می نمائیم.

ویژگی ها ی مهم
از مهمترین ویژگی های مرتبط با مادربرد، می توان به موارد زیر اشاره نمود :
Chip Set مادربرد ، عملیاتی حیاتی و مهم نظیر روتینگ داده از هارد دیسك به حافظه و پردازنده را انجام و این اطمینان را بوجود می آورد كه تمامی دستگاههای جانبی و كارت های الحاقی ، قادر به گفتگو ( ارتباط) با پردازنده می باشند. تولید كنندگان مادربردها ، با افزدون چیپ ست های متفاوت بر روی مادر برد تولیدی خود نظیر كنترلر RAID و پورت های Fireware ، قابلیت ها ی مادربرد تولیدی خود نسبت به سایر محصولات مشابه را نشان می دهند.

چیپ ست های موجود بر روی یك مادربرد ، باعث اعمال محدودیت در رابطه با انتخاب نوع پردازنده ، حافظه و سایر تجهیزات جانبی دیگر نظیر كارت گرافیك ، كارت صدا و پورت های USB 2/0 می گردد. ( برخی از امكانات فوق نظیر كارت صدا ، می تواند بعنوان پتانسیل های ذاتی همراه مادربرد ارائه گردد)

اغلب مادر بردهائی كه از یك نوع مشابه Chip set استفاده می نمایند ، ویژگی های متعارفی را به اشتراك گذاشته ( به ارث رسیده از Chip set) و كارآئی آنان در اكثر موارد مشابه می باشد.

آگاهی از نوع پردازنده ، حافظه ، سرعت كنترل كننده IDE ، كارت گرافیك و صدا ، می تواند كمك مناسبی در خصوص انتخاب مادربرد را ارائه نماید (خصوصا> در مواردیكه از Chip set مشابه استفاده می گردد ).

پردازنده : تولید كنندگان مادربرد در برخی حالات ، فهرست مادربردهای تولیدی خود را بر اساس نوع سوكتی كه مادربرد حمایت می نماید ، ارائه می نمایند. مثلا سوكت 478 برای P4 و سوكت A برای Athlon

در اكثر كاربردهای تجاری ، كاربران تفاوت مشهودی را در ارتباط با سرعت بین دو پردازنده Athlon و P4 مشاهده نمی نمایند در حالیكه ممكن است تفاوت قیمت آنان مشهود باشد. بهرحال نوع و سرعت پردازنده ای كه می تواند همراه یك مادر برد استفاده شود ، یكی از نكات مهم در رابطه با انتخاب مادربرد است.

حافظه : امروزه اكثر مادربردها از حافظه های SDRam DDR (Double Date Rate) استفاده می نمایند. البته هنوز مادر بردهائی نیز وجود دارد كه از RDRAM یا Rambus استفاده می نمایند. (تعداد این نوع از مادربردها اندك است)

حافظه های DDR دارای سرعت های مختلفی بوده و پیشنهاد می شود كه سریعترین نوعی را كه مادربرد حمایت می نماید ، انتخاب گردد.

تولید كنندگان مادربرد، حافظه های DDR را بر اساس سرعت Clock و یا پهنای باند تقسیم می نمایند. سرعت این نوع از حافظه ها ( DDR ) به ترتیب از كندترین به سریعترین نوع، بصورت زیر می باشد:
DDR333)PC2700)
DDR266 ) PC2100)
DDR200 ) aka PC1600) DDR400)PC3200)


بردهایی كه از RDRAM استفاده می نمایند دارای Chip set اینتل 850 یا 850E می باشند.
این نوع از حافظه ها ( RDRAM ) می بایست بمنظور افزایش كارآئی ، بصورت زوج بر روی مادربرد استفاده شده و اسلات های خالی توسط CRIMM تكمیل (پر) گردند•حافظه ها ی RDRAM، قادر به تامین پهنای باند بالای مورد نیاز برنامه هائی با حجم عملیات سنگین در ارتباط با حافظه، می باشند.( برنامه های ویرایش فیلم های ویدیوئی و یا بازیهای سه بعدی گرافیكی)

قیمت حافظه های RDRAM نسبت به حافظه های DDR دو برابر است.
حافظه های RDRAM در حال حاضر با دو سرعت متفاوت ارائه می گردند : PC800 و PC1066• در صورت انتخاب پردازنده ای از نوع P4 كه بر روی BUS با سرعت 533 مگاهرتز اجراء می گردد، سرعت بیشتر پردازنده معیار اصلی انتخاب قرار گیرد. در زمان انتخاب حافظه ، می بایست تعداد سوكت های DIMM و RIMM موجود بر روی مادربرد بهمراه حداكثر حافظه قابل نصب بر روی آن دقیقا> بررسی گردد.

صدا و گرافیك: اكثر مادربردهای موجود دارای كارت صدا بوده و بندرت می توان مادربردی را یافت كه فاقد این قابلیت باشد. آخرین مدل مادر بردها دارای چیپ ست دیجیتالی صدای 6 كاناله بوده كه برای بازی ها و فایل های MP3 مناسب تر می باشد. در صورتیكه قصد نصب یك كارت صدا بر روی مادر برد بمنظور افزایش كیفیت صدا وجود داشته باشد ، می توان با استفاده از Jumper و یا BIOS سیستم ، كارت صدای موجود بر روی مادربرد (OnBoard) را غیر فعال و از كارت صدای مورد نظر خود استفاده نمود.

در صورتیكه بخواهیم از بازی های كامپیوتری استفاده نمائیم كه دارای گرافیك سه بعدی می باشند ، می بایست كارت گرافیك موجود بر روی مادربرد را غیرفعال و یك كارت گرافیك متناسب با نوع نیاز را بر روی مادر برد نصب نمود. در این رابطه لازم است به این نكته دقت شود كه مادربرد انتخابی دارای اسلات AGP باشد. امروزه اكثر كارت های گرافیكی موجود از اسلات AGP بمنظور ارتباط با كامپیوتر استفاده می نمایند.

نحوه ارتباط با دستگاههای ذخیره سازی: اكثر مادربردها، با استفاده از یك كنترلر IDE از درایوهای ATA/100 یا ATA/133 پشتیبانی می نمایند. بر اساس مطالعات انجام شده، تفاوت بین دو استاندارد فوق، بسیار ناچیز بوده و این امر نمی تواند تاثیر چندانی در رابطه با انتخاب یك مادربرد را داشته باشد
:: نوع مطلب : سخت افزار ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در چهارشنبه 17 خرداد 1385 و ساعت 05:06 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین