::

1- شبکه چیست ؟

2- هدف از ایجاد شبکه

3- انواع شبکه

4- استاندردهای شبکه

5- توپولوژی های شبکه

6- اجزای شبکه

7- ابزارهای اتصال درشبکه

 

1 – شبكه ( Network ) چیست ؟ 
به مجموعه ای از اتصالات بین دو یا چند كامپیوتر و زبانی( Protocol) كه این كامپیوترها به كمك آن با یكدیگر صحبت می كنند شبكه می گویند. وقتی كه ما دو یا چند كامپیوتر را به یكدیگر متصل كنیم به گونه ای كه این دو بتوانند با هم تبادل اطلاعات كنند در واقع یك شبكه ساخته ایم.

 

2- هدف از ایجاد شبكه
الف - استفاده از منابع مشترك ( اطلاعات ، نرم افزارها و سخت افزارها)
ب - به روز بودن اطلاعات
ج - جلوگیری از افزونگی اطلاعات
د - تبادل سریعتر و دقیقتر اطلاعات

 

3- انواع شبکه 

شبكه ها از لحاظ مقیاس جغرافیایی به سه گروه Lan ، Wan و Man تقسیم بندی می شوند : 
شبكه محلی LAN : كه مخفف Local Area Network می باشد ، شبكه ای با سرعت بالاست كه به منظور برقراری ارتباط و مبادله ی داده ها بین كامپیوترها در یك محدوده ی جغرافیایی كوچك ، مثل یك اداره ، یك ساختمان و یا یك طبقه از یك برج طراحی شده است .
شبكه گسترده یا WAN : كه مخفف Width Area Network می باشد ، جهت مبادله ی اطلاعات بین فواصل بسیار دور بكار می رود . این شبكه ناحیه ی جغرافیایی وسیعی مانند كل یك كشور ، كل یك قاره را در بر می گیرد . شبكه های WAN ممكن است از خطوط استیجاری شركت مخابرات و یا ماهواره های مخابراتی جهت مبادله ی اطلاعات استفاده كنند .
شبكه شهری یا MAN : كه مخفف  Area Network  Metropolitan می باشد شبكه های متعددی را كه در نواحی مختلف یك شهر بزرگ یا كوچك واقع شده اند را به یكدیگر مرتبط می كند .

 

4- استاندارد های شبكه

عمدتاً از دو نوع استاندارد شبكه استفاده میشود. Token Ring و Ethernet.


Ethernet :
یکی از نخستین معماری های شبکه های محلی است که در اواخر دهه 1970 توسط شرکت زیراکس معرفی گردید . قیمت پایین ، سرعت بالای انتقال و امکان اتصالPC   بهMain  از امکاناتی بود که باعث گردید طرفداران زیادی پیدا کند .

یك تكنولوژی مبتنی بر مجادله و درگیری است بدین معنا كه هیچ كنترلی بر روی اینكه كدام كامپیوتر مجاز به ارسال اطلاعات از طریق شبكه است ندارید زمانی كه 2 كامپیوتر همزمان اقدام به ارسال اطلاعات از طریق كابلها میكنند این امر منجر به برخورد داده ها میشود بنابـــراین اطلاعات پس از تاخیر به مقصد میرسند مجادله داده ها میتواند سرعت یك شبكه شلوغ را كاهش دهد . استفاده از تكنولوژی اترنت ارزانتر از تكنولوژی Token Ring است چرا كه تكنولوژی اترنت وسیله ای برای كنترل اینكه یك كامپیوتر چه وقت میتواند انتقال داده ها را شروع كند ندارد اترنت برای دفاتر اداری كوچك و مصارف خانگی ایده آل است .

Token Ring :

این شبکه در سال 1985 توسط کمپانی IBM  طراحی و سپس به عنوان استاندارد رسمی IEEE 802.5 معرفی گردید .
در تكنولوژی Token Ring انتقال داده ها توسط Token ( یك كاربر الكترونیکی = نشانه) كه در حلقه تشكیل دهنده كامپیوترها گردش می كند و كنترل میشود. تنها كامپیوتر دارای Token میتواند داده ها را انتقال دهد Token پس از انتقال و دریافت داده ها به كامپیوتر بعدی حلقه سپرده میشود و هیچ گونه مجادله در یك حلقه Token Ring به وجود نمی آید ، چرا كه هر كامپیوتر نوبت خود را برای انتقال دارد هیچ كامپیوتر دیگری در آن زمان داده ارسال نمی كند.

 ه- توپولوژی های شبكه

توپولوژی یا همبندی یك شبكه به معنای نوع ارتباطی است که مابین گره های آن شبکه برقرار است . این توپولوژی معمولاً نوع كابل مورد استفاده را نیز تعیین میكند .

الف - توپولوژی خطی باس (  Bus Linear ):
در یك شبكه خطی چندین كامپیوتر به یك كابل به نام Bus متصل می شود . در این توپولوژی رسانه ی انتقال بین كلیه ی كامپیوتر ها مشترك است .
توپولوژی Bus از متداولترین توپولوژیهاست كه در شبكه های محلی مورد استفاده قرار می گیرد . سادگی ، كم هزینه بودن و توسعه ی آسان این شبكه از نقاط قوت توپولوژی Bus می باشد . ضعف عمده ی این شبكه آنست كه اگر كابل اصلی یا Back Bone كه به عنوان پل ارتباطی بین كامپیوترهای شبكه می باشد ، قطع شود ، كل شبكه از كار خواهد افتاد .
 

 

ب- توپولوژی رینگ - حلقوی :
در توپولوژی باس كامپیوترها توسط یك رشته سیم به هم متصل میشوند كه آغاز و پایان آن سیم توسط یك مقاومت 50 اهمی بسته شده است . در توپولوژی رینگ به جای بستن دو سر سیم ، آنها را به یكدیگر وصل نموده و تشكیل یك حلقه میدهند. این توپولوژی تمامی مزایا و معایب باس را دارد با این تفاوت كه كنترل مقاومت سیم استوار تر بوده و اتصال آغاز و پایان سیم گاهی اوقات به دلیل فاصله زیاد دو سرسیم مشكل ساز می گردد.

ج - توپولوژی هیبریدی :
سیستمی كه از تركیب باس و ستاره ای پدید می آید هیبریدی نام دارد .
در این حالت برخی از مسیرهای شبكه به صورت باس و برخی دیگر بصورت ستاره ای می باشند معمول ترین طراحی از این نوع اتصال هابصورت باس و اتصال ستاره ای كامپیوترها به هاب مربوط به خودشان می باشد .


د - توپولوژی ستاره ای :
شبكه های متوسط و بزرگ اغلب از توپولوژی ستاره ای استفاده میكنند. در این پیكربندی از كابل و سخت افزار بیشتری استفاده میشود اما مدیریت آن آسانتر و احتمال خرابی آن كمتر است كابل مورد استفاده توپولوژی ستاره ای اترنت كابل زوج بهم تابیده بدون حفاظ است . هر كامپیوتر در پیكربندی ستاره ای به یك هاب متصل میشود یك سر كابل به کارت شبكه یك كامپیوتر متصل میشود و سر دیگر آن به هاب كه نقطه اتصال مركزی كابل کشی شبكه را نزد هم میكند متصل میشود. هاب ها به اندازه های مختلف عرضه میشوند و مدلهای پیشرفته آنها میتواند خطاهای موجود در سیگنالها را تقویت كند.آماده سازی توپولوژی ستاره ای آسان است و عیب یابی در آن آسانتر از شبكه باس است چرا كه یك كابل آسیب دیده تنها به روی یك كامپیوتر تاثیر می گذارد و از طرف دیگر كابل زوج بهم تابیده معمولاً گرانتر از كواكسیال است . توپولوژی ستاره ای به كابل بسیار زیاد و یك هاب نیاز دارد . تمامی اینها منجر به بالا رفتن هزینه شبكه میشود با این تفاوت كه روش بهتری است .

 6– اجزای اصلی شبکه

 

الف – ایستگاه کاری (( Workstation :

مشهورترین جزء یک شبکه ، ایستگاه کاری می باشد که از طریق آن کاربر با شبکه ارتباط برقرار می کند . ایستگاه کاری در شبکه به معنای یک پایانه هوشمند است زیرا از توانایی پردازش و اجرای برنامه بهره مند می باشد . ایستگاههای کاری در یک شبکه محلی به تنهایی قابل استفاده هستند و می توانند در سرعت پردازش ، مقدار حافظه ، برنامه های نصب شده و ابزار های ذخیره سازی اطلاعات متفاوت باشند .

 ب – کارت های رابط شبکه ( NIC ) :

رابطی که جسم جدا از شبکه را به LAN متصل می سازد و آن را راه اندازی میکند ، کارت رابط شبکه یا آداپتور شبکه ( Network Interface Adapter – NIC ) نامیده می شود . یک کارت شبکه از شکاف ( SLOT ) موجود بر روی برد اصلی کامپیوترها استفاده می کند و باعث برقراری یک اتصال فیزیکی به رسانه انتقال یا کابل می شود . کارت شبکه ، باعث برقراری ارتباط مابین اجزا شبکه از طریق سیگنال های خاص می شود . هر عنصری از شبکه محلی که دارای یک کارت شبکه باشد بعنوان یک گره یا Node  شناخته می شود بطوریکه هر گره از یک آدرس واحد برای مسیریابی اطلاعات استفاده می کند .

 ج – کابل بندی ( Cabling ) :

اتصال فیزیکی گره های شبکه را کابل بندی شبکه می نامند . کابلی که در LAN  استفاده می شود از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا این عنصر در شبکه ، بیشترین تاثیر را بر میزان نرخ انتقال داده و بازدهی ورودی – خروجی دارد.

 

د – سرویس دهنده ( Server ) :

سرویس دهنده ، یک کامپیوتر است که عملیات دسترسی به فایل ها و انواع سرویس های دیگر را برای شبکه فراهم می سازد . سرویس دهندگان از پردازشگری قدرتمند بهمراه حافظه موقت و دائم با حجم بالا استفاده می کنند . یک سرویس دهنده ، دارای یک سیستم عامل شبکه ( Network Operating System – NOS ) می باشد که بعنوان مغز فعال شبکه کار می کند و چگونگی دسترسی ایستگاه های کاری را به منابع مشترک کنترل می نماید .

 

 7 – ابزارهای اتصال در شبکه :

 الف- هاب (Hub ) :

هاب در یک شبکه ، بعنوان نقطه متمرکز کننده و محل اتصالی برای گره های آن شبکهء محلی می باشد . به آن دسته از هاب هایی که برای اتصال فیزیکی چندین قطعه کابل کوتاه بکار می رود ، هاب های انفعالی (Passive  ) و به هاب هایی که برای اتصال کابل های طویل استفاده می شود ، هاب های فعال ( Active ) گفته می شود .

ب - كانكتورها :

کانكتور وسیله ای است كه واسط بین كابل و كارت شبكه قرار می گیرد.

برای شبكه های باس كه از كابل كواكسیال استفاده می كنند كانكتور BNC استفاده می شود. كه یك كانكتور T شكل است. از یك سر كابل كواكسیال وارد می شود، یك سر به كارت شبكه متصل می شود، سر دیگر به كابلی وصل می شود كه به كامپیوتر بعدی روی شبكه منتهی می شود.

برای شبكه های با توپولوژی Star نوع دیگری از كانكتورها به نامRj-45  استفاده می شود. اندازه آن خیلی كوچك در مقایسه با كانكتور BNC است.

در یك طرف آن هشت پین فلزی وجود دارد. رشته های كابل توسط دستگاه پرس Rj داخل این كانكتور به این پین ها متصل می شود.

ج- ابزارهای اتصال قطعات شبکه :

برای برقراری ارتباط مابین شبکه های مختلف و یا قسمتهای مختلف یک شبکه از پل ها ( Bridges ) ، دروازه ها ( Gateway ) و مسیرگردان ها ( Router ) استفاده می شود

:: نوع مطلب : شبکه های محلی ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در چهارشنبه 17 خرداد 1385 و ساعت 07:06 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو