:: توپولوژی چیست ؟

از لحاظ فیزیكی توپولوژی شبكه اشاره به ساختار كابل های شبكه برای ارتباط كامپیوترها و دیگر اجزا میباشد . من تعدادی از توپولوژی ها را توضیح میدهم .

Linear Bus

از یك كابل اصلی با یك ترمیناتور تشكیل شده است تمامی گره ها (node)  مثل file server workstation  و دیگر اجزا به این كابل متصل شده اند شبكه های اترنت و localtalk  از این توپولوژی استفاده میكنند . بنابراین برای فرض كردن شكل شماتیك این شبكه یك سیم را فرض كنید كه از میان تمامی اجزای شبكه رد میشود از جمله مزایای این نوع توپولوژی اینستكه اتصال اجزا به ان به آسانی امكان پذیر است و نسبت به دیگر توپولوژی ها مثلا ستاره ای به كابل كمتری نیاز دارد . اما یك سری مشكلات هم دارد مثلا اگر یك قسمت از كابل بنابر دلیلی قطع شود كل شبكه از كار میفتد . و یا در هردو انتهای كابل backbone  به ترمیناتور احتیاج داریم . و همچنین اگر شبكه با مشكلی مواجه شود سخت میتوان مشكل را تشخیص داد .پروتوكول های این بخش هم میتوان به local talk و  Ethernet  اشاره كرد

توپولوژی ستاره ای : STAR topology

 توپولوژی ستاره ای متشكل از گره هایی (file server . workstation )  است  كه توسط یك متصل كننده مركزی مثل  hub  یا concentrator  به هم متصل شده اند . دیتاها در این نوع شبكه قبل از انكه به جایی منتقل شوند از این دو متمركز كننده (concentrator hub)  رد میشود بنابراین این دو متمركز كننده تمامی عملیات شبكه را برعهده دارند . از جمله مزایای این شبكه راحت بودن نصب كابلها میباشد و همچنین مشكلی در عملكرد شبكه پیش نخواهد آمد اگر یكی از اجزای شبكه را برداریم یا عوض كنیم . و همچنین پیداكردن مشكلات و رفع انها در این نوع توپولوژی ساده تر است . و از جمله مشكلات این توپولوژی میتوان به زیاد بودن كابل مصرفی اشاره كرد و همچنین اگر متمركز كننده از كار بیفتد شبكه هم كلا منحل میشود . به دلیل حضور متمركز كننده ها در این نوع توپولوژی قیمت این شبكه بالاتر میرود . پروتوكول های این شبكه localtalk Ethernet  و برای token ring  از star-wired  استفاده میكند .

Star wired ring

تقریبااز لحاظ ظاهری شبیه به توپولوژی ستاره مینماید اما از داخل سیم پیچی دایره ای بین اجزا میباشد . كه از این نوع توپولوژی برای پروتوكول  token ring  استفاده میشود  .

Tree

این نوع توپولوژی تركیبی از توپولوژی خطی و ستاره ای میباشد به این صورت كه تعدادی گروه های ستاره ای ایستگاه كاری توسط كابل backbone   خطی اینها را به هم مرتبط كرده است . از مزایای این نوع توپولوژی میتوان به مجموعه سخت افزار ها و نرم افزارهایی كه ان را ساپورت میكنند اشاره كرد . و یكی از زیانهای ان هم یا سختیهای ان برای استفاده انستكه كابل بندی ان نسبت به دیگر توپولوژی ها سخت تر است . 

پروتوكول مورد استفاده این نوع توپولوژی اترنت میباشد .  

:: نوع مطلب : شبکه های محلی ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در شنبه 20 خرداد 1385 و ساعت 06:06 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو