:: پرتال چیست؟

پرتال چیست؟

واژه وب پرتال (Web Portal) یا اختصارا پرتال برای سایت‌هایی به كار می‌رود كه برای اغلب كاربران به عنوان نقطه شروع كار با اینترنت  است. نمونه سایت‌های پرتال عبارتند از Yahoo، Altavista ،Iview ،Infoseek ،Lycos ،Excite اغلب پرتال‌های امروزی در ابتدا تنها یك موتور جست‌وجوی ساده بوده‌اند كه با گذشت زمان  و تكامل تدریجی به شكل فعلی درآمده‌اند.
با ورود به یك پرتال به 2 دسته از منابع می توان دسترسی پیدا كرد:
١- اطلاعات: موضوعات طبقه بندی شده ، پیوندهای مفید و غیره.
٢- سرویس‌ها: برای مثال سرویس‌هایی نظیر پست الكترونیكی و غیره.
در یك كلام می توان گفت كه پرتال دروازه‌ای برای ورود به دنیایی از اطلاعات است.

پرتال‌ها به 5 دسته كلی تقسیم می شوند:

پرتال‌های تخصصی: (Specialized Portals) پرتال‌هایی هستند كه برای یك هدف خاص طراحی شده‌اند.
پرتال‌های شركتی: (Enterprise Portals) پرتال‌هایی كه مخصوص یك شركت خاص طراحی شده‌اند و كاربران آن اغلب كارمندان شركت هستند.
پرتال‌های فضای كار: (Workspace Portals) پرتال‌هایی هستند كه بر اساس زمینه‌های كاری مختلف طراحی می شوند.
پرتال‌های تجاری: (Marketspace Portals) این پرتال‌ها از تجارت الكترونیك در مدل‌های شركت با شركت (B2B) و شركت با مشتری (B2C) پشتیبانی می‌كنند.
پرتال‌های علمی: (Knowledge Portals) پرتال‌هایی هستند كه امكان همفكری بین افراد متخصص در انجام  یك پروژه مشترك را می‌دهند.
به طور كلی پرتال‌ها دارای ویژگی‌های گوناگونی هستند، اما ویژگی‌های اصلی كه می‌توان برای آنها برشمرد، عبارتند از:
امكان جست‌وجو: ویژگی اصلی و پایه‌ای پرتال‌ها برخورداری از امكان جست‌وجوی پیشرفته است.
یكپارچگی اطلاعات: اطلاعات از منابع مختلف جمع‌آوری شده و در قالب یك سایت به كاربر ارائه می‌شود.
امكان سفارشی سازی: هر كاربر بسته به خصوصیاتی كه در هنگام ورود (log in) به پرتال ارائه می‌كند، اطلاعات متفاوتی را دریافت خواهد كرد.
برای مثال اگر پرتال یك شركت  را در نظر بگیریم، اطلاعات و سرویس‌هایی كه مدیر شركت پس از ورود به پرتال دریافت می‌كند، متفاوت از اطلاعات و سرویس‌هایی است كه كارمندان دریافت می كنند.
تكنولوژی Push: به فناوری اطلاق می‌شود كه به شكل خودكار و بدون درخواست كاربر، اطلاعات متناسب با سلیقه فرد به دسك‌تاپ او ارسال می شود.

معماری پرتال‌ها
از نظر معماری، پرتال‌ها به دو دسته پرتال‌های عمودی (Vertical)  و افقی (Horizontal) تقسیم می شوند.
پرتال‌های افقی اطلاعات گسترده‌ای در موضوعات بسیار متنوع ارائه می‌كنند در حالی كه در پرتال‌های عمودی، كلیه اطلاعات ارائه شده علیرغم گستردگی تنها در مورد یك موضوع خاص است.
به شكل ساده‌تر می‌توان گفت كه پرتال‌های افقی، نقش  پرتال‌های عمومی و پرتال‌های عمودی نقش پرتال‌های تخصصی را بازی می‌كنند. یاهو نمونه‌ای از پرتال‌های افقی است كه موضوعات گوناگونی را پوشش می‌دهد البته درمورد یاهو به دلیل گستردگی فوق‌العاده، لفظ مگا پرتال را به آن نسبت داده‌اند. از سوی دیگر امكان شخصی‌سازی را كه به عنوان یكی از ویژگی‌های كلیدی پرتال ذكر كردیم، به خوبی می توان در یاهو مشاهده كرد بدین منظور به آدرس
http://my.yahoo.com مراجعه كرده و با وارد كردن شناسه كاربری و كلمه عبور خود وارد یاهو شوید .در این حالت اطلاعات صفحه یاهو به صورت نواحی شكل‌های مستطیلی قابل انتخاب مختلف نمایش داده می‌شود و می‌توانید موضوعات دلخواه خود را انتخاب كنید. در این صورت دیگر نیاز نیست به صفحه آغازین یاهو مراجعه كنید بلكه می‌توانید به شكل مستقیم به سراغ موضوعات دلخواه خود بروید.

:: نوع مطلب : پروژه برای استاد ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در سه شنبه 29 فروردین 1385 و ساعت 11:04 ق.ظ

:: ویرایش شده در سه شنبه 29 فروردین 1385 و ساعت 11:04 ق.ظ

لینك ثابت   نظرات ( )

:: پرتال چیست؟
پرتال چیست؟

شاید با خودتان فکر کنید که آخه این مقاله خوندن داره پرتال رو که همه می دونن چیه اما شاید بعضی ها ندونن و بعضی ها هم درست ندونن. این مقاله کوتاه تقدیم به همه اونها.
پس می پردازیم به وب پرتال(Web Portal) یا به اختصار پرتال .
راه دوری رو نمی خواد برید همین سایتی که شاید هر روز با اون کار می کنید .آره yahoo یک پرتاله . نمونه های دیگه اون مثل : آلتاویستا(Altavista), lview ,infoseek و...
پرتالها درابتدا فقط یک موتور جستجو بودند اما امروزه پرتالها باید شرایط دیگری هم داشته باشند.
وقتی با یک پرتال برخورد می کنیم باید چنین منابعی در آن دیده شود :
1- اطلاعات : مثل موضوعهای طبقه بندی شده , پیوند هاو ...
2- سرویسها : مثل پست الکترونیکی و...
واژه پرتال بیشتر برای سایتهایی به کار میرود که معمولا قابل استفاده برای افراد مبتدی هم می باشد .
اما پرتالها در پنج گروه فعالیت می کنند :
1- پرتالهای تخصصی ( Specialized Portals ) : به پرتالهایی که برای اهدافی خاص طراحی شده اند .
2- پرتالهای شرکتی( Enterprise Portals ) : پرتالهایی که برای یک شرکت طراحی شده اند و کارمندان آن شرکت از آن استفاده می کنند .
3- پرتالهای فضای کار ( Workspace Portals ) : پرتالهایی هستند که بر اساس یک زمینه کاری طراحی شده اند .
4- پرتالهای تجاری (Marketspace Portals ) : این پرتالها از تجارت الکترونیک در مدلهای شرکت با شرکت ( B2B ) و شرکت با مشتری (B2C ) پشتیبانی می کنند .
5- پرتالهای علمی ( Knowledge Portals ) این پرتالها برای همفکری بین افراد متخصص درانجام یک پروژه مشترک مورد استفاده قرار می گیرد
اما این همه گفتیم ولی واقعا یک پرتال چیست؟ یعنی از کجا بفهمیم یک سایتی را که مشاهده می کنیم پرتال است . به بیان دیگر یک پرتال باید دارای چه خصوصیاتی باشد.
شاید مهمترین ویژگی یک پرتال موارد زیر باشد :
امکان جستجو : ویژگی اصلی و پایه ای پرتال برخورداری از امکان جستجوی پیشرفته است .
یکپارچگی اطلاعات : اطلاعات از منابع مختلف جمع آوری شده و در قالب یک سایت به کاربر ارائه داده می شود .
امکان سفارشی سازی : هر کاربر بسته به خصوصیاتی که هنگام ورود (login) به پرتال ارائه می کند اطلاعات متفاوتی را دریافت خواهد کرد .
اما دسته بندی دیگری هم برای پرتالها مطرح می کنیم و آن از لحاظ معماری است.
از نظر معماری پرتالها به دو دسته پرتال عمودی و افقی تقسیم میشوند .
پرتالهای افقی نقش پرتالهای عمومی و پرتالهای عمودی نقش پرتالهای تخصصی را بازی می کنند . یاهو نمونهای از پرتال افقی است البته به یاهو مگا پرتال هم گفته می شود ( به دلیل گستردگی زیاد ).
امید وارم بتونید از این مطالب استفاده كنید
:: نوع مطلب : پروژه برای استاد ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در سه شنبه 29 فروردین 1385 و ساعت 11:04 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: پرتال۴ (حسینی- بزرگزاده)
برای دیدن عکس در اندازه واقعی روی آن کلیک نمائید .. تی تکپرتال چیست؟
پرتال در واقع ارائه کننده یک نقطه دسترسی واحد به طیف وسیعی از محتوا، داده و خدمات بر روی تمام سازمان است. محتوای نمایش داده شده در پرتلت های داخل پرتال می توانند بر اساس تنظیمات کاربر، طراحی سایت و در گیری های بازار مشخص شوند.
تعریف: پرتال رابطی یکپارچه و مشخص شده بر پایه وب برای اطلاعات، کاربرد ها و سرویسهای همکاری(collaboration) می باشد.
پرتال یک برنامه کاربردی است که اطلاعات و سرویسهای متنوعی که در کل اینترنت پراکنده هستند را جمع آوری کرده و در نهایت از طریق یک واسط ( single point) دسترسی به این منابع را برای کاربر امکان پذیرمی سازد.
پرتال در فارسی به معنای دروازه است و همانگونه از تعریف بالا مشخص است این دروازه تنها نقطه ورود و دسترسی به همه منابع اطلاعاتی است.
بنابراین:
1- در یک سو منابع مختلف اطلاعاتی قرار دارند که با پرتال به متمرکز کردن آنها پرداخته ایم.
2- در طرف دیگر، کاربری است که از طریق یک صفحه به چندین منبع اطلاعاتی دسترسی دارد.
پرتال خدمات و محتوای یکپارچه ای را همزمان با محیط های همکاری یکپارچه ای به ارمغان می آورد. در حقیقت پرتال ها نسل بعدی میز کارها هستند که خدمات سازمانی را بر روی وب و برای هر نوع دستگاه قابل اتصال به وب ارائه می دهند.
بدون اینکه اطلاعات کجا هستند یا اینکه فرمت آنها چیست پرتال تمامی اطلاعات را به گونه ای تجمیع می کند که برای کاربر، مناسب و خوشایند باشد. یک پرتال کامل باید برای کاربران سادگی و راحتی دسترسی به تمامی آن چیزی که برای انجام کارشان نیاز دارند را مهیا کند.

:: نوع مطلب : پروژه برای استاد ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در یکشنبه 27 فروردین 1385 و ساعت 07:04 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: پرتال۵ (حسینی- بزرگزاده)
مفاهیم کلیدی و معماری پرتال
شکل زیر انعطاف پذیری و قابلیت بزرگ شدن پرتال های مبتنی بر تکنولوژی BEA را نشان می دهد. شما امکان این را دارید که پرتال را از ابتدا در محیطهای توسعه پرتال BEA بسازید و یا اینکه از محیط های دیگر توسعه استفاده کنید و توسط چهارچوب مدیریت پرتال BEA آن را مدیریت کنید. محیط مدیریت پرتال BEA قابلیت ساختن پرتال های جدید را هم در محیط وب به شما می دهد.
در شکل زیر (1 … n) به معنی یک یا بیشتر و (0…n) به معنی صفر یا بیشتر می باشد.

 Image

متصل کردن نرم افزار های فعلی سازمان با پرتال
پرتالهای مبتنی بر تکنولوژی WebLogic قابلیت این را دارند که صفحات وب با تکنولوژی های مختلف را درون خود نمایش دهند. بنابراین، شما لازم نیست که تمامی نرم افزار های خود را از ابتدا بنویسید، بلکه می توانید آنها را بر اساس تکنولوژی JSR168 استاندارد سازی کنید و در پرتال خود ببینید.

ایمن سازی نرم افزارهای داخل پرتال
در این قسمت بطور خلاصه درباره مدل ایمنی پرتال های مبتنی بر تکنولوژی WebLogic بحث می شود.
معماری ایمنی WebLogic پرتال مبتنی بر معماری زیرین WebLogic Server می باشد.در واقع هدف نهایی ایمن سازی پرتال این می باشد که دسترسی به منابع پرتال را محدود کرد و کارهای مدیریتی تنها به کاربرانی که احتیاج به این کار دارند محول شود.

شناسایی هویت
در واقع پرتال WebLogic قابلیت پیش فرضی برای نگهداری از اطلاعات ارزشمند شما و شناسایی هویت کاربران دارد. شما می توانید عملیات شناسایی هویت را بر اساس هر Portlet و یا اینکه یک بار برای کل Portal انجام دهید. در واقع با استفاده از سیستم پرتال WebLogic شما براحتی قابلیت پیاده سازی وب سایت های Single Sign on را خواهید داشت.

مدیریت کاربران / گروهها
مدیریت پرتال WebLogic به شما امکان تعیین سطح دسترسی برای کاربران و گروههای متفاوت را می دهد. شما می توانید کاربران مختلفی تعریف کنید و مشخصات جداگانه ای را برای هر کدام از آنها تعریف کنید.

تعیین اجازه دسترسی
سه چیز مختلف است که لازم است در پرتال ایمن گردد:
پرتال مدیریتی WebLogic
منابع پرتال
منابع J2EE
با استفاده از امکان تعیین نقشهای مختلف در سرور WebLogic، پرتال WebLogic به شما این اجازه را می دهد که بصورتی دینامیک، نقشهای کابران را در هنگام ورود به سیستم تعیین کنید.

پرتال مدیریتی WebLogic
پرتال مدیریتی WebLogic ابزارهایی برای مدیریت کاربران، تحویل کارهای مدیریتی به بقیه افراد، حقوق بازدیدکنندگان، نقشهای مدیریتی فعال و مدیریت محتوا را برای منابع پرتال فراهم می کند.
:: نوع مطلب : پروژه برای استاد ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در یکشنبه 27 فروردین 1385 و ساعت 07:04 ق.ظ

:: ویرایش شده در یکشنبه 27 فروردین 1385 و ساعت 07:04 ق.ظ

لینك ثابت   نظرات ( )

:: پرتال۳(حسینی- بزرگزاده)
یك سیستم پرتال چیست و چگونه كار مى كند ؟ 14 خرداد 1384 - آی تی ایران - عبارت پرتال به معنى درگاه و در مى باشد . در حقیقت وظیفه یك سایت پرتال جمع آورى اطلاعات از منابع مختلف و ایجاد یك درگاه واحد براى دسترسى به كتابخانه اى از اطلاعات و خدمات دسته بندى و اختصاصى شده مى باشد . پرتال ها با این هدف ایجاد مى شوند كه كاربران اینترنت بتوانند گردش خود را در اینترنت از طریق یك مدخل مدرن و ساختیافته شروع نموده و هر موقع كه اراده كنند بدون هیچ مشكلى به نقطه شروع بازگردند . در یك دسته بندى كلى عملكرد ها و قابلیتهاى اصلى یك سیستم پرتال عبارتند از : - دسترسى به اطلاعات مورد نیاز - ارتباط با دیگر كاربران - دسترسى به برنامه هاى كاربردى مجزا - انجام امور روزمره كارى ، شهر ى ، ادارى و ... بنابراین یك سایت پرتال باید علاوه بر قابلیتهاى زیر بنایى همچون امنیت ، سرعت ، و دقت ، سرویسهاى متععدى نیز در اختیار كاربران و مدیران سایت قرار دهد . عمده این سرویسها عبارتند از: 1- سرویس مدیریت محتوا 2- سرویس پست الكترونیك 3- سرویس كنفرانس الكترونیكى 4- سرویس جستجو 5- سرویس عضویت در سایت 6- سرویس نظر سنجى 7- سرویس تكمیل و ارسال فرم هاى الكترونیكى 8- سرویس پرداخت اینترنتى 9- سرویس خبر باید توجه داشت كه یك پرتال موفق تنها شامل مجموعه اى از منابع اطلاعاتى نیست بلكه تركیب درستى از سرویس هاى اصلى فوق الذكر است . انواع پرتال :- پرتال هاى شركتى : Corporate Portal دسترسى اختصاصى به اطلاعات خاصى از یك شركت یا كمپانى خاص را فراهم مى كند . - پرتال هاى تجارى : Commerce Portal از مقوله تجارت الكترونیك پشتیبانى مى كند . - پرتال هاى شهرى : City Portal دسترسى به خدمات و اطلاعات یك شهر را ممكن مى سازد . - پرتال هاى فراگیر : Pervasive Portal دسترسى از طریق تجهیزات فراگیر مثل PDA را ممكن مى سازد .
:: نوع مطلب : پروژه برای استاد ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در یکشنبه 27 فروردین 1385 و ساعت 07:04 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: پرتال۲ (حسینی- بزرگزاده)
پرتال های مبتنی بر تکنولوژی BEA
با بکارگیری تکنولوژی پرتال BEA سازمان شما یک چهارچوب قابل ارتقای قدرتمند، انعطاف پذیر و قابل اعتماد برای لایه بیرونی نرم افزارهای شما در پرتال مهیا می سازد. همچنین قابلیت بروزرسانی، راه اندازی کمپینها و دنبال گیری حرکت افراد داخل سیستم، موتور قوانین، تگ های JSP، سرویسهای یکپارچه سازی، مدیریت هوشمند، نمونه های قابل استفاده دوباره و استفاده از کاملترین API مهیا می شود.

پرتال چیست؟
یک پرتال وب سایتی است که یک نقطه دسترسی برای نرم افزارها و اطلاعات مختلف فراهم می کند و می تواند یکی از چند پرتالی باشد که در WebLogic Portal Server میزبانی می شود.
 هر روزه پرتال ها بیشتر و بیشتر برای شرکت ها مهم می شوند، به این لحاظ که تقاضای رو به رشدی در شرکتها وجود دارد برای سرویس دهی به کارمندان، شرکای تجاری و مشتریان به صورت دیدی یکپارچه از اطلاعات، نرم افزارها و گردش های تجاری کاری. BEA WebLogic این نیاز را شناخته است و به شرکتها امکان داشتن پرتالی که کارایی و منابع را در یک لایه جمع آوری کند به صورتی که خط مشی های تجاری، فرایندها نیازهای امنیتی اعمال شود و پیاده سازی یک دید بومی برای کاربر نهایی.
برای کاربر، یک پرتال وب سایتی است با صفحاتی که توسط برگه های مختلف و یا روش دیگری برای گذار از آنها سازماندهی شده است. هر صفحه شامل یک ارتباط زیر شاخه با صفحات داخلی خود یا Portlet ها است. – پنجره های مستقلی که همه چیز از صفحات استاتیک HTML گرفته تا Web Service های پیشرفته را می توانند نمایش دهند- هر صفحه می تواند شامل چندین Portlet باشد و به کاربر امکان دسترسی به اطلاعات و ابزار مختلف را در یک زمان می دهد. همچنین کاربران توانایی محلی سازی دید خود از پرتال را دارند توسط اضافه کردن Portlet  هایی که لازم دارند و تغییر دادن قیافه صفحه.
با یک مثال می توان مشکلی را که پرتال ها از سازمانها رفع می کنند توضیح داد. یک کمپانی احتیاج به حضور های متفاوتی در وب دارد: یک اینترانت برای کارمندان شرکت، یک سایت ایمن برای ارتباط با شرکای تجاری و یک وب سایت عمومی. با استفاده از WebLogic Portal معماری انعطاف پذیری در شبکه شما بوجود می آید که اجازخ استفاده دوباره از منابع را در میان پرتال ها به شما می دهد.پرتالها در مفهوم Java 2 Enterprise Edition (J2EE)
از دید J2EE، پرتال یک نرم افزار جامع است که از یک سری قطعات Enterprise Java Bean(EJB) و مجموعه ای از نرم افزار های داخل وب تشکیل شده است. این نرم افزار جامع شامل API های اصلی است و نرم افزار های داخل وب شامل Servlet  ها، صفحات JSP و کلاسهای جاوا هستند.
معماری پرتال با استفاده از تکنولوژی WebLogic امکان وجود Portlet  متعدد را هر نرم افزار وب پرتال می دهد که به شما اجازه می دهد که به راحتی با انعطاف کامل نرم افزار های پرتال خود را آماده کنید.
اگر بخواهیم به صورت تکنیکی صحبت کنیم، پرتال یک در برگیرنده منابع و کارایی هاست که برای کاربر نهایی قابل دسترسی است. این دید از پرتالها، یک محل خاص برای دسترسی منابع (URL) برای دسترسی کاربران مهیا می کند.

Image

قطعات تشکیل دهنده پرتال
در پرتال WebLogic، تعریف هر پرتال یک فایل XML می باشد. این فایل به صورت اتوماتیک هنگام طراحی پرتال ساخته می شود. این فایل XML شامل تمامی قسمتهایی است که برای تشکیل دهی پرتال لازم می باشد. بسیاری از این قطعات یک ارتباط سلسله مراتبی با هم دارند.
:: نوع مطلب : پروژه برای استاد ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در یکشنبه 27 فروردین 1385 و ساعت 07:04 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: پرتال۱ (حسینی- بزرگزاده)

پرتال چیست؟

واژه وب پرتال (Web Portal) یا اختصارا پرتال برای سایت‌هایی به كار می‌رود كه برای اغلب كاربران به عنوان نقطه شروع كار با اینترنت  است. نمونه سایت‌های پرتال عبارتند از Yahoo، Altavista ،Iview ،Infoseek ،Lycos ،Excite اغلب پرتال‌های امروزی در ابتدا تنها یك موتور جست‌وجوی ساده بوده‌اند كه با گذشت زمان  و تكامل تدریجی به شكل فعلی درآمده‌اند.
با ورود به یك پرتال به 2 دسته از منابع می توان دسترسی پیدا كرد:
١- اطلاعات: موضوعات طبقه بندی شده ، پیوندهای مفید و غیره.
٢- سرویس‌ها: برای مثال سرویس‌هایی نظیر پست الكترونیكی و غیره.
در یك كلام می توان گفت كه پرتال دروازه‌ای برای ورود به دنیایی از اطلاعات است.


پرتال‌ها به 5 دسته كلی تقسیم می شوند:
پرتال‌های تخصصی: (Specialized Portals) پرتال‌هایی هستند كه برای یك هدف خاص طراحی شده‌اند.
پرتال‌های شركتی: (Enterprise Portals) پرتال‌هایی كه مخصوص یك شركت خاص طراحی شده‌اند و كاربران آن اغلب كارمندان شركت هستند.
پرتال‌های فضای كار: (Workspace Portals) پرتال‌هایی هستند كه بر اساس زمینه‌های كاری مختلف طراحی می شوند.
پرتال‌های تجاری: (Marketspace Portals) این پرتال‌ها از تجارت الكترونیك در مدل‌های شركت با شركت (B2B) و شركت با مشتری (B2C) پشتیبانی می‌كنند.
پرتال‌های علمی: (Knowledge Portals) پرتال‌هایی هستند كه امكان همفكری بین افراد متخصص در انجام  یك پروژه مشترك را می‌دهند.
به طور كلی پرتال‌ها دارای ویژگی‌های گوناگونی هستند، اما ویژگی‌های اصلی كه می‌توان برای آنها برشمرد، عبارتند از:
امكان جست‌وجو: ویژگی اصلی و پایه‌ای پرتال‌ها برخورداری از امكان جست‌وجوی پیشرفته است.
یكپارچگی اطلاعات: اطلاعات از منابع مختلف جمع‌آوری شده و در قالب یك سایت به كاربر ارائه می‌شود.
امكان سفارشی سازی: هر كاربر بسته به خصوصیاتی كه در هنگام ورود (log in) به پرتال ارائه می‌كند، اطلاعات متفاوتی را دریافت خواهد كرد.
برای مثال اگر پرتال یك شركت  را در نظر بگیریم، اطلاعات و سرویس‌هایی كه مدیر شركت پس از ورود به پرتال دریافت می‌كند، متفاوت از اطلاعات و سرویس‌هایی است كه كارمندان دریافت می كنند.
تكنولوژی Push: به فناوری اطلاق می‌شود كه به شكل خودكار و بدون درخواست كاربر، اطلاعات متناسب با سلیقه فرد به دسك‌تاپ او ارسال می شود.


معماری پرتال‌ها
از نظر معماری، پرتال‌ها به دو دسته پرتال‌های عمودی (Vertical)  و افقی (Horizontal) تقسیم می شوند.
پرتال‌های افقی اطلاعات گسترده‌ای در موضوعات بسیار متنوع ارائه می‌كنند در حالی كه در پرتال‌های عمودی، كلیه اطلاعات ارائه شده علیرغم گستردگی تنها در مورد یك موضوع خاص است.
به شكل ساده‌تر می‌توان گفت كه پرتال‌های افقی، نقش  پرتال‌های عمومی و پرتال‌های عمودی نقش پرتال‌های تخصصی را بازی می‌كنند. یاهو نمونه‌ای از پرتال‌های افقی است كه موضوعات گوناگونی را پوشش می‌دهد البته درمورد یاهو به دلیل گستردگی فوق‌العاده، لفظ مگا پرتال را به آن نسبت داده‌اند. از سوی دیگر امكان شخصی‌سازی را كه به عنوان یكی از ویژگی‌های كلیدی پرتال ذكر كردیم، به خوبی می توان در یاهو مشاهده كرد بدین منظور به آدرس http://my.yahoo.com مراجعه كرده و با وارد كردن شناسه كاربری و كلمه عبور خود وارد یاهو شوید .در این حالت اطلاعات صفحه یاهو به صورت نواحی شكل‌های مستطیلی قابل انتخاب مختلف نمایش داده می‌شود و می‌توانید موضوعات دلخواه خود را انتخاب كنید. در این صورت دیگر نیاز نیست به صفحه آغازین یاهو مراجعه كنید بلكه می‌توانید به شكل مستقیم به سراغ موضوعات دلخواه خود بروید.


:: نوع مطلب : پروژه برای استاد ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در یکشنبه 27 فروردین 1385 و ساعت 06:04 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: لو رفتن ای پی در چت

IP من و YAHOO ?

آیا در هنگام یك chat معمولی IP شما محرمانه باقی می ماند؟

فرض كنید با YAHOO در حال chat كردن هستید سرور YAHOO به تمام پیغام های فرستاده شده و دریافت شده به وسیله شما دسترسی دارد زمانی كه مستقیمآ با شخصی به طور اختصاصی در حال chat كردن هستید دیگر به وسیله سرور YAHOO با او در ارتباط نیستید بلكه یك ارتباط مستقیم بین دو كامپیوتر وجود دارد اكنون هر كامپیوتر به عنوان یك سرور عمل می كند و قسمت كوچكی از این ارتباط به عهده YAHOO است. در این حالت آدرس IP شما ممكن است لو برود و یك ارتباط كاملآ مستقیم برقرار شود.

آیا من می توانم آدرس IP خود را مخفی كنم؟

بله بعضی از فایروال ها این ارتباط دو به دو را مسدود می كنند و YAHOO باید از طریق سرور خودش به IP شما دست پیدا كند ولی برای webcam  این روش عملی نیست و شما می توانید به طور غیر مستقیم ( از طریق یك proxy ) به YAHOO Messenger متصل شوید.

صفحه log on را ببندید ( cancel را فشار دهید ) سپس بروید به:

 log in»preferences

 اطلاعات مربوط به سرور را آن گونه كه دلخواه شماست تنظیم كنید.

اگر دوست ندارید IP شما در Buddy List دیگران باشد به سادگی روی IP آنها راست كلیك كنید و Remove Buddy را انتخاب كنید تا خود را از لیست آنها حذف كنید (این هم یكی از راههای لو رفتن IP شما است)

ابتدا از طریق http://edit.yahoo.com وارد سیستم Yahoo شوید (login شوید) سپس به اینجا بروید http://www.delta-knight.com/rem/index.htm

یك آدرس IP چیست؟

یك آدرس پرتكل اینترنت (IP) یك آدرس 32 بیتی (4 بایتی) یكتا است. كه هر كامپیوتر در اینترنت می تواند داشته باشد و این هویت هر كامپیوتر را در اینترنت معین می كند و از این طریق اطلاعات به كامپیوتر شما داده می شود و از آن باز خوانی می شود بیشتر كاربران اینترنت كه به صورت dial up (شماره گیری از طریق خط تلفن) به اینترنت متصل می شوند تقریباً هر بار كه آنها به اینترنت متصل می شوند به وسیله یك IP جدید این عمل انجام می گیرد و تعداد این آدرسها به رنج ISP (سرویس دهنده اینترنت به شما) وابسته است و این یك آدرس IP دینامیك است ارتباطات دائم مانند DSL شانس بیشتری یا شاید بهتر است بگوییم بد شانسی بیشتری برای داشتن یك آدرس IP استاتیك یا دائمی و در نتیجه لو رفتن دارند یك آدرس IP مانند:

205.45.62.124

است.

هر كدام از شمارها می توانند بین 0-255 باشند.

یعنی 4228250625 عدد آدرس IP یكتا می توانید داشته باشید

آنجه در بالا آمد خلاصه بود كه فقط برای آشنایی شما دوستان عزیز ذكر شد برای آشنایی بیشتر می توانید به سایت Yahoo یا سایتهای دیكر كه در زمینه امنیت فعالیت می كنند مراجعه كنید.

:: نوع مطلب : شبکه های محلی ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در شنبه 12 فروردین 1385 و ساعت 08:04 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: حذف آنچه نمی خواهید، بوسیله رجیستری!

   دوستان عزیز توجه داشته باشید كه باید دقیقا  همین كلیدها را در رجیستری وارد كنید.كوچكترین تغییری ممكن است منجر به دوباره install كردن ویندوز شود.

  برای شروع كار ابتدا در قسمت Run از منوی start این دستور را وارد كنید و كلید OK را كلیك كنید:

Regedit

  پس از تغییر دستور مورد نظر فقط پنجره Registry Editor را ببندید و كامپیوتر را Restart كنید تا تغییرات اعمال شوند.

 حالا هر كدام از دستورات زیر را كه دوست دارید میتوانید تغییر دهید.

حذف منوی Favorites :

   اگر از این منو خوشتان نمی آید میتوانید آن را حذف كنید.برای این كار به زیر كلید:

 [HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]

رفته و یك مقدار  به نام NoFavoritesMenu بسازید و به آن مقدار 1 دهید.

 

برداشتن RUN از منوی START :

   به زیر كلید زیر بروید:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]

   و یك مقدار باینری  به نام NoRun بسازید و به آن مقدار01  بدهید.بدین ترتیب حتی كلیدهای  نیز كار نخواهند كرد.

 

بدون جستجو:

   اگر دوست ندارید كسی فایلی را در كامپیوتر شما جستجو كند , میتوانید Search را از منوی Start حذف كنید.

برای این كار به زیر كلید زیر بروید:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVresion\Polisies\Explorer]

و یك مقدارDWORD  به نام NoFind بسازید و به آن مقدار1  بدهید.بدین ترتیب حتی كلید های F3 وWindows+F  نیز كار نخواهند كرد.

 

حذف My Documents:

   وقتی فایلی را باز میكنید , ویندوز یك میانبر برای آن فایل درMy Documents  در منوی Start قرار میدهد.این موضوع میتواند به عنوان یك جاسوس بر ضد شما عمل كند.

برای حذف آن به زیر كلید زیر بروید:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVresion\Polisies\Explorer]

   و یك مقدار باینری به نام NoRecentDocsHistory بسازید و به آن مقدار01  بدهید.همچنین برای حذف آن از منوی  میتوانید یك مقدار باینری به نام NoRecentDocsMenu بسازید و به آن مقدار 01 را بدهید.

 

حذف Log Off :

   برای حذف آن از منوی Start باید به زیر كلید زیر بروید:

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVresion\Polisies\Explorer]

و یك مقدارDWORD  به نام NoLogOff بسازید و به آن مقدار1  بدهید.

  

بدون انیمیشن:

   زمانی كه منویی را باز مینید , ویندوز این عملیات را در چند تصویر انجام میدهد.كه این موضوع بعضی اوقات خسته كننده میشود.

برای غیر فعال كردن این موضوع , به زیر كلید زیر بروید:

[HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Desktop\WindowsMetrics]

و به مقدار رشته ای مقدار صفر را بدهید.حالا به نظر میرسد ویندوز سریعتر شده

:: نوع مطلب : رجیستری ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در شنبه 12 فروردین 1385 و ساعت 08:04 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: فایل های INI. چه هستند؟

فایل های INI. چه هستند؟

این فایل ها در حقیقت فایل های متنی (TXT) ساده هستند، كه بوسیله برنامه Notepad می توان یك فایل (TXT) را به سادگی ایجاد كرد.  این فایل ها بوسیله ویندوز و برنامه های تحت ویندوز مورد استفاده قرار می گیرند تا اطلاعاتی در مورد خواسته های شما و محیط عملکرد خود ذخیره کنند. INI. مخفف initialization است.

ساختار فایل INI.:

فایل INI. شامل یک یا چند بخش است هر بخش با یک نام بخش (section name) آغاز می شود که ممکن است، هیچ یا چندین ورودی وجود داشته باشد. كه بعد از آن قرار می گیرد.

[بخش]

ارزش=نام کلید

اگر توضیحی وجود داشته باشد بعد از «سمی كالن» ( قرار می گیرد.

ویندوز از چندین استاندارد برای فایل های INI. استفاده می کند تا اطلاعات پیکر بندی کامپیوتر را ذخیره کند. فایلهایی كه این اطلاعات را نگهداری می كنند عبارتند از :

WIN.INI, SYSTEM.INI, PROGMAN.INI, PROTOCOL.INI, SHARED.INI, WINFILE.INI, CONTROL.INI, SCHDPLUS.INI

نرم افزارهای تحت ویندوز هم بعد از نصب شدن ممکن است قسمتهایی به WIN.INI اضافه کنند و همچنین خود فایلهای INI. به دایرکتوریویندوز اضافه کنند.

ایجاد تغییرات در فایل های INI.

چون فایل های INI. از یک متن ساده استفاده می کنند. بوسیله یک برنامه متنی ساده مانند Notepad می توانند ویرایش شوند

:: نوع مطلب : عمومی ,

:: نوشته شده توسط : حسینی در شنبه 12 فروردین 1385 و ساعت 08:04 ق.ظ

:: ویرایش شده در - و ساعت -

لینك ثابت   نظرات ( )

:: مطالب پیشین
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو